نکاتی کوتاه در مورد “سالمندی” که باید بدانیم

 مریم پهلوان کارشناس پرستاری : افزایش طول عمر انسانها و اضافه شدن جمعیت سالمندان یکی از دست آوردهای قرن جاری بوده وبا توجه به سر شماری عمومی نفوس در سال ۹۰ هجری شمسی ، جمعیت بالای ۶۵ سال کشور که جمعیت پیر اطلاق می شود به بیش از شش در صد رسیده و در سال ۹۵ به بالای ده درصد خواهد رسید لذا کشور ما بر اساس استاندارد های جمعیتی دنیا در ترکیب کشور های پیر قرار میگیرد و تا سال ۱۴۳۰ با توجه به افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ باروری از هر چهار  نفر در ایران یک نفر سالمند خواهد بود.

و این شاید بدین معنی باشد که در آینده نچندان دور با بحران سالمندی مواجه خواهیم شد .
سالمندی کاهش قوای روانی و جسمی است که با تولد شروع شده و در سراسر زندگی ادامه می یابد . در واقع سالمندی ، بیماری و درد نیست ، بخشی از زندگی ست یعنی صرفا سالمندی علت مرگ نمی تواند باشد بلکه عوارض ناشی از آن است که موجب فوت می گردد .
 دانشمندان معتقدند که انسان در میانه عمر خود به بالا ترین نقطه رشد و کمال خویش دست می یابد و کهنسالی بهترین دوره زندگی اوست، زیرا در این دوره آرامش ، خرد وتجربه هر سه به دست می آید . با توجه به کل این مسائل در تعریف سالمندی میتوان چنین گفت : دوران پس از ۶۰ سالگی را دوران سالمندی می گویند .  سازمان جهانی بهداشت میانگین سنی را اینگونه تعریف کرده:
۵۹_۴۵  سال        میانسال
۷۴_۶۰ سال         سالمند جوان
۹۰_۷۵ سال        سالمند
۹۰ به بالا            خیلی سالمند
این تعریف بر اساس سن تقویمی و معمولا برای ارائه بسیاری از خدمات و پژوهش ها استفاده می شود .
افراد سالمند یک گروه مشابه و ثابت از نظر عملکرد نیستن بلکه به طور قابل ملاحظه ای دارای توانایی های متفاوت هستند و به همان نسبت هم نیاز های متفاوتی دارند و البته مهم ترین نیاز سالمندان ، مسکن ، بهداشت ، سلامت ، تنهایی ومشکلات اجتماعی و تضاد های خانوادگی می باشد.
شاید نتوان از سالمندی پیشگیری کرد اما با مراقبت و مواظبت خود فرد سالمند ، اطرافیان وافراد خانواده میتوان از معلولیت های ناشی از آن جلوگیری کرد و یا بسیاری از عوارض سالمندی را به تعویق انداخت از نیاز های این دوره میتوان نیاز های فیزیکی و معیشتی ، عاطفی ، اجتماعی ، بهداشت ، مناسب سازی مسکن و محیظ را نام برد که در پی تغییرات جسمی ، شغلی ، خانوادگی و روانی ایجاد می شود و آشنایی جامعه با این مقوله کمک موثری در برخورد و کنترل هر یک از این نیازها صورت می دهد، زیرا سالمندان سرمایه های اثرگذار جامعه و نقطه اتصال گذشته و آینده اند، همانطور که بارها شنیده ایم آنچه جوان در آینه می بیند ، پیر در خشت خام می بیند و جوانان و میانسالان امروز سالمندان آینده ای نزدیک هستند.
برای کنترل مسایل و مشکلات سالمندی ، بهتر است تغییرات و نیازهای سالمند و سالمندی مورد بررسی قرار گیرد ” که در یادشت های دیگر به تشریح آن خواهیم پرداخت. “
سالمند – مجله سالمندی ایران – فصلنامه
مرکز تحقیقات سالمندی ایران – دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>