مسن ترین فارغ التحصیلان دانشگاهی

زگهواره تا گور دانش بجو

ماژیو کسان، ۱۰۲ ساله
زمانی که ماژیو کسان کودک بود، هرگز فرصتی برای رفتن به مدرسه پیدا نکرد،او همیشه مجبور بود پا به‌ پای دیگر اعضای خانواده کار کند تا مخارج زندگی را تامین کند، اما در سال‌های آخر عمرش این فرصت را پیدا کرد که با سواد شود!

                                     

                                مسن ترین فارغ التحصیلان دانشگاهی

ادگار داوس، ۹۴ ساله
ادگار داوس زمانی که تحصیلات خود برای گرفتن مدرک دکترا را آغاز کرد ۸۸ سال سن داشت. او یک کشیش بازنشسته اهل انگلیس است که تا به حال موفق به دریافت ۶ مدرک دانشگاهی شده است. او بیشتر عمر خود را صرف تحصیل کرده اما با مرگ همسرش ادامه تحصیل او هم به تعویق افتاد به طوری که دیگر هیچ‌کس فکر نمی‌کرد او بار دیگر به سراغ تحصیل در رشته دیگری برود. زمانی که تحصیلات ادگار در مقطع دکترا به اتمام رسید او ۹۴ سال و ۲۶۸ روز سن داشت، همین مساله باعث شد تا لقب پیر‌ترین دانشجوی دکترای دنیا به او داده شود.

 هازل سوارس ۹۵ ساله
هازل سوارس توانست در ۹۵ سالگی، تحصیلات دانشگاهی خودش را به پایان برساند، او زندگی پر مشغله‌ای را پشت‌سر گذاشته بود و به همین خاطر مجبور به ترک تحصیل شده بود.
هازل، اکنون ۶ فرزند و بیش از ۴۰ نوه و نتیجه دارد، با وجود سن بسیار بالا، اما او می‌تواند به خوبی رانندگی کند و سر کلاس‌های درسش حاضر شود.

ماژیو کسان، ۱۰۲ ساله
زمانی که ماژیو کسان کودک بود، هرگز فرصتی برای رفتن به مدرسه پیدا نکرد،او همیشه مجبور بود پا به‌ پای دیگر اعضای خانواده کار کند تا مخارج زندگی را تامین کند، اما در سال‌های آخر عمرش این فرصت را پیدا کرد که با سواد شود!
ژیوکسان ۱۰۲ ساله اهل چین، زمانی که ۱۳ سال داشت برای کار به یک کارخانه پارچه‌بافی رفت و در سن ۱۸ سالگی ازدواج کرد.

پس از آن صاحب ۹ فرزند شد که برعکس مادر خود موفق به ادامه تحصیل شده و تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رساندند.

پس از اینکه ژیوکسان به خاطر موفقیت فرزندانش با یک روزنامه محلی مصاحبه‌ای انجام داد، از آرزو‌های خود گفت که مهم‌ترین آنها با سواد شدن بود. حرف‌های او در این مصاحبه باعث شد خیلی زود یک مدرسه از او دعوت کند تا در کلاس‌های سواد‌آموزی شرکت کند و با وجود ضعفی که در بینایی داشت موفق به تحصیل شد.

 

نولا او چس، ۹۵ ساله
نولا اوچس در سن ۹۵ سالگی موفق به دریافت مدرک لیسانس خود شد. جالب اینجاست که نولا به همراه نوه ۲۲ ساله خود تحصیلاتشان را به اتمام رسانده و هر دو با هم فارغ‌التحصیلی خود را جشن گرفتند. در سال ۲۰۰۷ در حالی که بیش از ۷۰ سال از زمانی که نولا دانشگاه را رها کرده بود می‌گذشت او تصمیم گرفت تمام تلاش خود را به کار ببندد تا از دانشگاهی که در آنجا درس می‌خواند مدرک لیسانس بگیرد، برای همین وقتی که نوه‌اش وارد دانشگاه شد همزمان با او در دانشگاه ثبت‌نام کرد. اکنون او ۹۸ سال دارد و از اینکه نامش در فهرست پیر‌ترین دانشجویان دنیا قرار دارد به خود افتخار می‌کند. حالا نولا می‌خواهد تا برای کار به عنوان دستیار استاد به چند دانشگاه درخواست کار بدهد تا شاید در این سن و سال شغلی هم برای خود دست و پا کند.

فیلیس تارنر، ۹۵ ساله
فیلیس تارنر استرالیایی یکی دیگر از پیر‌ترین دانشجویان دنیاست که در سن ۹۵ سالگی موفق به دریافت مدرک آن هم در رشته پزشکی شد!

زمانی که فیلیس ۱۲ سال داشت پدرش او را مجبور کرد تا ترک تحصیل کند و به جای آن در کار‌های خانه به مادرش کمک کند. پس از گذشت چند سال، فیلیس ازدواج کرده و صاحب ۷ فرزند شد، البته شوهرش هم زمانی که با او ازدواج کرد، دو فرزند داشت که سرپرستی و نگهداری آنها نیز به دوش فیلیس افتاد.

پس از سال‌ها دوری از درس و کتاب، زمانی که شوهر او از دنیا رفت و فرزندانش هم به دنبال زندگی خود رفتند، فیلیس درس خواندن را در کلاس‌های شبانه‌ آغاز کرد و بعد از گذراندن دوره دبیرستان وارد دانشگاه شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>