تاثیر خاطره گویی بر کیفیت زندگی سالمندان

رشد سریع جمعیت به ویژه در کشورهای در حال توسعه و افزایش طول عمر و امید به زندگی پدیده سالمندی جوامع را موجب شده است. آشکارا است که با افزایش تعداد سالمندان مسائل و مشکلات حمایتی ، اجتماعی ، توانبخشی و بهداشتی – درمانی آنها نیز افزایش خواهد یافت.

(برگرفته از مجله ی انجمن علمی – پزشکی کردستان)

 بنابر این جای تعجب نیست که آنها برای مستقل ماندن به سطوح فزاینده ای از حمایت ها نیازمند گردند ، آنچه دانش امروزی به آن توجه می کند تنها طولانی کردن دوران زندگی نیست بلکه بایستی توجه داشت سالهای اضافی عمر انسان در کمال آرامش و سلامت جسمانی و روانی سپری شود. لذا با برنامه ریزی مناسب ، سالمندان می توانند از دوران سالخوردگی لذت برده و به عنوان یک جزء یکپارچه با جامعه تلقی شوند.

هدف از روان درمانی در سالمندان بیشتر فراهم کردن حمایت ، کاهش اضطراب و افزایش مناسبت های اجتماعی می باشد که ضمن تجارب جدید ، برقراری ارتباط با دیگران را یاد می گیرند، احساس قدرت کرده و اعتماد به نفس آنان بالا خواهد رفت.

خاطره گویی به دلیل ماهیتی که داراست ، نوعی روان درمانی گروهی است که در این روش تجارب گذشته ، عزت نفس و صمیمیت اجتماعی از طریق تجدید تجارب گذشته ارتقا می یابد.

اساسأ اهداف خاطره گویی فراهم کردن فرصتی برای سالمندان که جنبه های بامعنای زندگیشان را برای دیگران بازگو کنند. این کار به آنها کمک می کند احساس هویت شخصی شان مجدادأ تحقق بخشیده شود ، اتصالاتی بین گذشته و حال تشکیل دهند ، ارزیابی واقعی تر از شرایط موجود داشته باشند.

همچنین خاطره گویی نقش کمک کننده ای در حمایت از سلامت روان و پیشرفت مراحل سالمندی و اثرات طولانی مدت در بهبود و کیفیت زندگی سالمند دارد.

با در نظر گرفتن این مسئله که افسردگی و اضطراب با مولفه های هیجانی ارتباط دارند به نظر می رسد که سالمندان با بیان خاطرات گذشته خود در جمع گروهی ، احساسات مثبت و منفی خود را نسبت به گذشته بیرون ریخته و با حال آشتی می کنند.

این مسئله منجر به تغییر نگرش سالمندان می گردد و از طرفی داشتن نقش فعال در خاطره گویی منجر به افزایش اعتماد به نفس و احساس مفید بودن سالمندان می گردد و در نتیجه از میزان افسردگی و اضطراب آنها کاسته می شود.

و باز تکرار میشود که خاطره گویی به دلیل ماهیتی که داراست، خود یک کار گروهی و اجتماعی می باشد که رفتار اجتماعی سالمند را ارتقاء می بخشد و افراد گروه را تشویق به برقراری ارتباط با یکدیگر می کند و در نتیجه از انزوای سالمندان کاسته ، اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهند و به این طریق باعث ارتقاء رفتارهای اجتماعی سالمندان می گردد.

خاطره گویی درمانی فرصت هایی برای تجربه گذشته افراد و نگرش مثبت نسبت به خود ، برای گیرنده و فرستنده پیام ایجاد می کند و در ارتباط با بعد رضایت از زندگی نتایج ، بیانگر تغییر مثبت در بعد رضایت از زندگی سالمندان است بنابر این از آنجا که کیفیت زندگی سالمندان متاثر از وضعیت عملکرد فیزیکی ، خود مراقبتی ، افسردگی و اضطراب ، عملکرد اجتماعی ، شناختی و رضایت از زندگی آنها می باشد بهبود وضعیت هر یک از ابعاد ذکر شده می تواند تاثیر مثبتی در وضعیت کمی و کیفی زندگی سالمندان داشته باشد.

با آشکار سازی اثرات خاطره گویی گروهی بر کیفیت زندگی سالمندان می توان این تکنیک را به طور آسان و ارزان قیمت و در تمام مراکز درمانی و نگهداری سالمند به کار برد و همچنین می توان انتظار داشت که این روش از سوی سالمندان و خانواده مورد استقبال قرار گیرد.

 گردآوری : محبوبه سلمانی 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>