آیات و روایات

اسلام و سا لمند

سالخوردگان در اسلام از مقام اجتماعی فوق العاده ای برخوردارند بخصوص از آن جهت که حاملان دانش، تجربه، معلومات، عقل و اندیشه به حساب می آیند.

حمایت از پیران و ریش سفیدان از توصیه های پیامبر اسلام است که می فرمایند:

           “هر گاه بزرگ قومی بر شما وارد شد، گرامی اش بدارید.”   (الکافی،ج ۲، ص۶۵۹)

و در روایتی آمده است که در عصر پیامبر پیری وارد مجلس شد و جایی برای نشستن نداشت، رسول خدا(ص) مردم را سرزنش کردند که چرا به او احترام نکردند.

امام سجاد در رساله حقوق خود از حقوق سالمندان سخن رانده و فرموده است از حقوقشان این است که ایشان را به خاطر پیری محترم داری و به علت تقدم آنها در اسلام ایشان را بزرگ بشناسی، به هنگام اختلاف در مقابل آنان قرار نگیری و در پیشاپیش آنان راه نروی، به آنان نسبت نادانی ندهی و اگر مقام ترا نمی شناسند آن را تحمل کنی و بخاطر اسلام آنان را عزیز داری.

امام سجاد علیه السلام حق سالمندان را بر دیگران چنین بیان فرموده اند: «حق سال خورده این است که حرمت پیری اش را نگه داشته و در کارها او را مقدّم بداری. در اختلافات، [خصمانه] با او رو به رو نشوی. در راه رفتن، بر او سبقت نگیری و پیشاپیش او راه نروی. نادانش نشماری و اگر رفتار جاهلانه ای کرد، تحمل کنی. به مقتضای سوابق مسلمانی و سالمندی، احترامش کنی که حق سن و سال نیز چون حق اسلام است.

رسول خدا(ص) فرموده اند: رضای خدا در رضای والدین و خشم خدا در خشم آنان است.

                 هر جوانی که پیری را برای سنش گرامی دارد،

                  خدا هنگام پیری وی یکی را بیارد که وی را

                                  گرامی دارد.   (حضرت محمد(ص) نهج الفصاحه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>